Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumAlb-DreamGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 A e dini se ....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
XhIdO
Admin
XhIdO


Numri i postimeve : 52
Points : 144
Join date : 25/05/2009
Age : 32
Location : N'mars

A e dini se .... Empty
MesazhTitulli: A e dini se ....   A e dini se .... Icon_minitimeSat Jul 11, 2009 5:52 pm

E dinit qe:

> Eshte e pa mundur te kafshosh berrylin.

> Qe Coca Cola ne fillim ka qene jeshile.

> Qe eshte e mundur qe nje lope ti ngjiti shkallet por e pa mundur ti zbresi.

> Qe si ben rosa (kua-kua) zhurma nuk jehon dhe asnje nuk e di perse.

> Qe kokodrili nuk mund te nxjerri jashte gjuhen.

> Qe derrat fizikisht nuk mund te shohin qiellin.

> Qe nese kerkoni te mbani teshtimen, mund te shkaktoni prishjen e nje vene ne tru ose mbas qafe, dhe mund te vdisi.

> Qe cakmaku eshte shpikur me para se shkrepsja.

> Qe cdo mbret tek loja e letrave perfaqeson nje mbret te madh te historise:
Mac: Mbretin David
Spathi: Mbretin Aleksandrin e Madh
Zemer: Karlin e Madh
> Kuadrat: Jul Cezarin

> Qe shumezimi 111.111.111 x 111.111.111 ben
12.345.678.987.654.321.

> Qe ne nje statuje me kal: nese kali eshte me kembet e para lart, kaloresi ka vdekur ne beteje, nese kali ka nje nga kembet e para lart, kaloresi ka vedekur nga nje plage e pakuruar ne beteje, nese kali i ka te kater kembet per toke, kaloresi ka vdekur per shkaqe natyrore.

> Qe emri i Jeep vjen nga shkurtimi i perdorur ne ushtrine amerikane per makinat, nga 'General Purpose', G.P. shqiptuar ne anglisht.

> Qe eshte e pa mundur te teshtish me sy hapur.

> Qe te djathtet jetojne mesatarisht 9 vjet me teper nga mengjarashet.

> Qe bubuzhelat mund te jetojne 9 dite pa koke, para se te vdesin .... urie.

> Qe elefantet jane te vetmet kafshe te gjithe krijeses qe nuk mund te hidhen (per fat te mire).

> Qe nje person normal qesh rreth 15 here ne dite.

> Qe ne Britanine e vjeter njerezit nuk mund te benin seks pa urdherin e Mbretit (vetem nese nuk behej fjale per pjesetare te familjes mbreterore). Kur donin te benin nje femije duhet ti merrnin leje mbretit, i cili dorezonte nje tabele qe duhet ta varnin jashte dere nderkohe qe kishin raporte. Tabela shkruante Fornication Under Consent of the King (F. U.C.K.).
Nga vjen dhe origjina e fjales.

> Qe gjate Luftes te Secesionit (ne mes te Veriut dhe Jugut SHBA), kur ktheheshin ushtaret ne zonat e tyre pa patur asnje te vrare, shkruanin ne nje derrase 0 Killet (zero te vrare). Ketej vjen dhe shprehja O.K per te thene gjithcka mire.

> Qe kur pushtuesit angleze shkuan ne Australi, u tremben kur pane kafshe te cuditshme qe benin hedhje te pa besueshme. Therriten menjehere nje vendali, nje indigjen (indigjenet australiane ishin shume paqesore) dhe kerkonin te benin pyetje me gjeste mbi keto kafshe. Duke degjuar qe indigjeni thoshte gjithnje Kan Ghu Ru pershtaten fjalen me fjalen anglese Kangaroo (kangur). Gjuhetaret me studime te metejshme kuptuan qe domethenja e fjales te indigjenit ishte thjesht 'Nuk kuptoj'.

> Qe l'80% e personave qe lexuan kete tekst kane kerkuar te kafshojne berrylin!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A e dini se ....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Jasht Teme :: Kuriozitete-
Kërce tek: